Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Slovensko zdolalo Fínsko 2:1

Zverenci trénera Jána Kozáka zvíťazili vo včerajšom prípravnom stretnutí v Žiline nad výberom Fínska 2:1 a úspešne zakončili kalendárny rok 2014.

V porovnaní s víťazným kvalifikačným zápasom, ktorý sa odohral minulú sobotu v Skopje proti Macedónsku (2:0) dal tréner našej futbalovej reprezentácie Ján Kozák v základnej zostave príležitosť hrať až 6 novým hráčom na čele s debutujúcim Patrikom Hrošovským.

Slováci pod Duboňom aj napriek tejto skutočnosti skórovali za sedem minút hneď dvakrát. V štyridsiatej sekunde sa dostal k lopte Filip Hološko a zásluhou aj stopéra Niklasa Moisandera poslal domácich do vedenia. V siedmej minúte začal gólovú akciu Hrošovský a skúsený Šesták ideálne odcentroval, a tým pádom Marek Hamšík už nemal problém skórovať – 2:0.

Hostia sa nechceli uspokojiť s týmto nepriaznivým stavom a nebezpečnými pokusmi hrozil najmä fínsky hráč Jeremenko. V 22. minúte zápasu to skúšal aj Riski, ale brankár Mucha mu vyrazil roh. Na druhej strane išiel Mak sám na Hradeckého, ale slovenský rodák vo fínskej bránke zlikvidoval obrovskú príležitosť slovenského krídelníka.

V štyridsiatej minúte zápasu Weiss prestrčil loptu na Hamšíka, ale nakoniec nestrelil svoj druhý gól v zápase. Naopak, v nadstavenom 1.polčase trafil do pravej žrde Muchovej bránky Arkivuo a odrazenú loptu si nešťastne zrazil do bránky Hubočan – 2:1.

Na začiatku druhého polčasu sa hosťujúci Hetemaj pokúsil skórovať avšak nepresne. Nasledujúci gól striedajúceho Pukkiho v 57.minúte zápasu napokon neplatil pre už skôr odpísaný ofsajd. Naši sa ešte snažili o pokusy z väčšej vzdialenosti, ale Hubočan dvakrát strelil tesne vedľa. Fínsky hostia boli aktívnejší a starosti našej obrane robili najmä Pukki, avšak náš Mucha bol dostatočne pozorný.

4-66fb8cbdb395a48859f63a154ed2c2e62da28167

Hlasy po zápase:

Ján Kozák (tréner SR): „Zostavu na tento zápas som robil tak, aby ľudia videli na vlastné oči Škrtela, Ďuricu, Hamšíka, ale tiež tak, aby sme zvíťazili. Hráči boli po Macedónsku unavení, ale začiatok nám vyšiel fantasticky. Najmä gól Mareka Hamšíka padol po krásnej akcii. Škoda, že sme nedali aj tretí gól, lebo šance sme mali – Robo Mak či Marek Hamšík. Za stavu 2:0 treba dať tretí gól, aby sa zlomil súper, ale to sa nestalo. Dostali sme gól do šatne a Fíni potom ukázali svoju kvalitu. V druhom polčase sme sa menej pohybovali a od toho sa všetko odvíjalo. Mali sme aj šťastie, ale zápas ako celok mal charakter prípravného, a dosť mi ukázal. Každé víťazstvo teší. Na tejto úrovni vyhrať nie je nikdy jednoduché, preto som spokojný.“

Mika-Matti Petteri „Mixu“ Paatelainen (tréner Fínska): „Hráčom som pred dnešným stretnutím v Žiline prízvukoval, že si nesmieme dovoliť prehrať ďalší zápas a stalo sa. Tri prehry po sebe je už trochu priveľa. V marci budúceho roka musíme zahrať oveľa lepšie, ak chceme uspieť v kvalifikačnom zápase v Severnom Írsku.“

Lukáš Hradecký (brankár Fínska, rodák z Bratislavy): „Prehrali sme, ale hrali sme proti kvalitnému tímu. Utvorili sme si šance, ale máme problém dávať góly, teraz nám k nemu pomohli aj Slováci. Počas prvých minút som sa veľmi bál, že dnes to bude hanba. Našťastie som niečo aj pochytal. Na Slovensko chodím každý rok, aj toto leto som bol pozrieť babku. Vôbec som nečakal, že diváci na tribúne v Žiline skandovali moje meno, je to pekná skúsenosť.“

zdroj: pravda.sk // foto: tasr.sk