Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Zmena v bodovaní na Tour de France

Víťaz troch zelených dresov Peter Sagan to bude mať na ceste za ďalším víťazstvom v bodovacej súťaži na Tour de Fracne o čosi ťažšie.

Spolu s itinerárom pre nasledujúci ročník 2015 organizátori zverejnili aj zmeny v hodnotení, ktoré zvýhodňujú víťazov rovinatých etáp. Týchto etáp bude na programe budúceho ročníka až deväť. Riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme pre cyclingnews.com priznal, že ich motivovala práve Saganova dominancia v posledných troch rokoch. Sagan naposledy ovládol súťaž bez toho, aby získal etapový vavrín. Na to, aby získal víťazstvo mu stačili iba body za popredné umiestnenia v cieli a v šprintérskych prémiách.

Bradley_Wiggins_Mark_Cavendish_-_2012_Tour_de_France

Od roku 2012 platilo, že víťaz rovinatej etapy získal 45 bodov, druhý v poradí získal 35 bodov a tretí v cieli 30 bodov. Zostávajúcich dvanásť jazdcov postupne 26, 22, 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2. Nové bodovanie zvýrazní rozdiely medzi prvými troma cyklistami a to tak, že víťaz získa 50 bodov, druhý berie po 30 bodov a tretí v poradí 20 bodov. Cyklisti od štvrtého po pätnáste miesto získajú po 18, 16, 14, 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

„Urobili sme nejaké úpravy v bodovacej súťaži. V tých etapách, kde je takmer isté, že sa skončia hromadným špurtom, odmeníme víťaza vyšším počtom bodov. Chceme tým dostať späť do hry čistých špurtérov,“ zmeny potvrdil riaditeľ pretekov pre výber trasy Thierry Gouveno.

Ďalšia zmena spočíva v tom, že sa vráti systém časovej bonifikácie, ktorý miešal poradím v roku 2007. Platiť však bude krátko, iba prvý týždeň od druhej po ôsmu etapu. Víťaz etapy tak dostane k dobru 10 sekúnd, druhý v poradí 6 sekúnd a tretí 4 sekundy. Šprintérov to má motivovať k útoku na žltý dres vedúceho jazdca.

zdroj: pravda.sk