Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Liberty Bell – Prvý hrací automat

Posted on 0 No tags 1

Žuvačky alebo drink?

Prvý hrací automat, ktorý začal písať históriu dnes veľmi obľúbených aj kontroverzných hracích automatov bol práve Liberty Bell. Skonštruoval ho Charles August Fey v roku 1898 v San Franciscu, v štáte Kalifornia. Je pravdou, že v tom čase už existovalo pár strojov na mince, ktoré pripomínali dnešné automaty. Napodobňovali slávnu kartovú hru poker, ale ako výhru ponúkali „iba“ cigarety, žuvačky, drinky, či iné naturálie dostupné v podniku. Samotný Fey vytvoril známy typ 4-11-44 už v roku 1894 v jeho pracovisku na 406 Market Street v San Franciscu. Prvý originál so všetkými prvkami dnešných strojov patrí Liberty Bell.

50 centov za výhru

Práve zostrojenie Liberty Bell sa označuje ako začiatok novej éry hrania – éry hracích slotových automatov, ktoré si získali popularitu hlavne vďaka peňažným výhram a možnosti automatickej výplaty. Liatina, z ktorej bol vyrobený vážila viac ako 45kg. Šlo o trojvalcový automat s 5 druhmi symbolov na každom z nich. Zo symbolov využíval diamanty, srdcia, podkovy, piky a najznámejšie zvony slobody, podľa ktorých získal aj samotné meno. Pri troch zhodných zvonoch, hráč získal 50 centov na výplatu. Stroj vykazoval návratnosť 86% z vložených mincí. Kvôli popularite sa trojvalcové stroje udržali na trhu desiatky rokov a pri počiatkoch stál práve rodák z Bavorska, Charles Fey (1862-Vöhringen)

Feyov odkaz

Prezývali ho „Edisonom“ automatov. Výrazne prispel k rozvoju amerického herného priemyslu. Jeho stroje prerástli aj San Francisco, mesto, kde boli vytvorené. Rozšírili sa do blízkeho aj ďalekého okolia vo veľmi krátkom čase. Aj napriek proti protihazardným zákonom, či zemetraseniu, ktoré postihlo San Francisco v roku 1906, sa Charles Fey nevzdával svojho koníčka a naďalej tvoril, vylepšoval a modifikoval svoj vynález Liberty Bell počas desaťročí. Hlavne preto sa ten stal slávnym kusom histórie a právom dostal pomenovanie ako prvý hrací automat. Počas rokov 1958 – 2006 bol Liberty Bell súčasťou reštaurácie The Liberty Belle Saloon and Restaurant v meste Reno. Prevádzku viedli práve vnuci Ch.A.Feya, Marshall a Frank a zachovali tak odkaz svojho starého otca. Liberty Bell sa dnes nachádza v Štátnom múzeu v Nevade.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre

Zanechajte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *