Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Prekvapil aj Vás ukončený Wimbledon 2018?

Posted on 0 No tags 0

Pripomeňme si úchvatné a nezabudnuteľné okamihy, ktoré nás sprevádzali počas dvoch týždňov na dvorcoch All England Clubu v Londýne. V mužskej časti pavúka ich Novak Djokovič ukončil štvrtým titulom vo Wimbledone po vcelku jednoznačnom priebehu finále s Kevinom Andersonom.

Päťdesiatka

V Open ére sme boli svedkami 50. ročníka Wimbledonu, ktorý pokojne môžeme nazvať neopakovateľným. Nezabudnuteľné dlhotrvajúce súboje v semifinále sa budú vynárať všetkým tenisovým a športovým fanúšikom, hráčom, organizátorom dlhšie ako inokedy. Aj keď nielen Wimbledon zostal mierne v tieni športovej udalosti roka, Majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku, fantastické súboje predovšetkým od štvrťfinále sľubujú kvalitné a motivujúce zápasy v nasledujúcej časti sezóny. Zaslúžia si preto krátky návrat späť k dvom týždňom, plných prekvapení, zlomových momentov a zápasov, na ktoré sa tak skoro nezabúda.

Novak hrdinom

Po skutočne náročnom roku plnom zranení a rekonvalescencie sa objavil na okruhu v pozícii nasadenej 21-tky turnaja. Dosiahol svoj štvrtý triumf vo Wimbledone a 13. grandslamový titul celkovo. Finále mohlo vyznieť relatívne nudne a mohlo byť sklamaním, keďže Kevin neuhral ani set a iba v poslednom zápas preniesol až do tajbrejku. Je to ale dôsledok zápase, ktoré samotný Kevin zvládol predtým.

Rekordné zápasy

Práve obidva semifinále sa stali najviac trvajúcimi semifinále v histórii Wimbledonu. Neuveriteľná dráma Kevina Andersona a Johna Isnera skončila po viac ako šiestich hodinách so skóre 26:24 v rozhodujúcom piatom sete pre Juhoafričana. Ľudia sa nestačili diviť, keď nasledujúce očakávané semifinále Djokovič vs. Nadal šlo po preložení na nasledujúci deň takisto do piatich setov. Štastnejším bol tentokrát Srb, ktorý ho zvládol v pomere gemov 10:8. Ich bitka zaplnila titulky novín nie menej ako práve prebiehajúci semifinálový duel Anglicka s Chorvátskom na MS vo futbale 2018 v Rusku.

Federerov predčasný koniec

Iný zápas, ešte vo štvrťfinále, šokoval každého. Ako sa to mohlo stať? Superfavorit zápasu dokonca viedol 2:0 na sety a v treťom mal pri podaní Kevina Andersona jeden mečbol. Ten Roger Federer nevyužil, stratil vlastné podanie a celý tretí set v pomere 5:7. Cez tento moment sa Roger ťažko prenášal. Nedokázal už brejknúť namotivovaného a skvele podávajúceho súpera a rozlúčil sa tak s tohtoročným Wimbledonom kúsok predčasne po prehre 11:13 v piatom sete. „Je sklamaním stratiť nasledujúce dva sety po víťazstve prvých dvoch a mať loptičku k víťazstvu,“ povedal Federer novinárom po záapase.  „Viem akú energiu potrebujem na piaty set preniesť do zápasu, bol som toho schopný. Necítil som duševnú únavu, teraz sa cítim strašne unavený a hrozne. Je to síce hrozné, ale to je tak, ako má byť. Kredit pre Kevina.“

Najväčšie sklamania

Okrem vypadnutia Rogera vo štvrťfinále, mužský pavúk nepriniesol obrovské prekvapenia až na pár výnimiek. Za zmienku stojí Argentínčan Guido Pella, ktorý prešiel cez Marina Čiliča takisto po otočke 3:6, 1:6, 6:4, 7:6, 7:5. Ako netypický hráč na tráve využil odloženie zápasu a porazil menej koncentrovaného favorita. V úvodných dňoch by sme k prekvapeniam pokojne zaradili aj víťazstvo Ernestsa Gulbisa nad Alexom Zverevom a Stana Wawrinku nad Grigorom Dimitrovom.

Výrazné zlepšenia

Spomínaný semifinalista John Isner je určite jedným z nich. Už nie je členom tzv. NextGen skupiny mladých prosperujúcich hráčov, ale dokázal vytvoriť svoje maximum vo Wimbledone. Za zmienku stojí určite fakt, že Američan si až do svojho epického semifinále na turnaji neprehral ani jeden vlastný servis. Z mladej generácie tenistov sa v dobrom svetle ukázali vo Wimbledone a ukazujú celú sezónu 2018 Alex de Minaur, Stefanos Tsitsipas, či Mackenzie McDonald, ktorý neuspel až v osemfinále s Milošom Raoničom.

Šampión

Pochopiteľne pomalý začiatok sezóny 2018 po zranení lakťa, s ktorým laboroval vyše polrok, sa ukázal ako správna voľba. Novak nehazardoval so zdravím a postupne napredoval, aj keď po vypadnutí na French Open to vyzeralo všelijako. Od roku French Open 2016 to bude jeho najpamätnejší grandslamový triumf a zaslúžil si ho právom, aj napriek nepriazni divákov, ktorí fandili domácemu Kylovi Edmundovi v treťom kole. Nik sa nebude čudovať, ak by počet titulov u Djokoviča ešte porástol.

Tráva v 2018 je na konci

Po Wimbledone je posledným turnajom na tráve v sezóne už tradične americký Newport. Tam sa rozlúčime s krátkou, viac ako mesiac trvajúcou, trávnatou časťou sezóny.

Víťazná misa pre Angie

Ženská časť pavúka sa nezaobišla bez veľkých prekvapení. Veľmi rýchlo sa lúčili hráčky nasadené v prvej desiatke. Titul si napokon vybojovala Nemka Angelique Kerber a vrátila vo finále požičané Serene Williams práve z totožného finále vo Wimbledone 2016.

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre

Zanechajte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *