Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

V sobotu sa v Tatrách začína univerziáda

Slovensko sa po 16 rokoch opäť stane centrom univerzitnej elity a pod Tatry sa budú upierať oči nemalej časti zo športového sveta. Pre našu krajinu bude 27. svetová zimná univerziáda skvelou príležitosťou ako sa zviditeľniť v zahraničí a rovnako vidieť na vlastnom území možno budúcich úspešných olympionikov.

Organizátorov stáli prípravy tohto podujatia nemálo energie a tiež finančných prostriedkov. Prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský verí, že Slovensko v hanbe nezostane: „Podujatie bude vysielať Eurosport a SZU uvidia diváci nielen v Európe. Je to určite významná šanca prezentácie Slovenska a možnosť zviditeľniť krajinu a univerzitný šport.“

Hostiteľom tohtoročnej univerziády je španielska Granada. Nakoľko však nemá vhodné podmienky pre všetky zimné športy, FISU oslovila pre organizáciu niektorých športov práve Slovensko. Prvá časť univerziády tak prebehne od 24. januára do 1. februára na Štrbskom Plese a v Osrblí, kde sa budú konať súťaže v behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, severskej kombinácií a tiež v biatlone. Druhá časť univerziády sa bude konať na Pyrenejskom polostrove a okrem iných športov tam diváci uvidia aj hokej, krasokorčuľovanie či zjazdové lyžovanie.

Po zimných olympijských hrách je univerziáda druhým najväčším zimným podujatím na svete. S jej organizáciou sa spája množstvo práce. Ide najmä o budovanie či skvalitnenie športovísk, logistiky, príprava ubytovania a stravovania. Organizátori univerziády pracovali pred začiatkom SZU s rozpočtom vo výške približne 2 milióny eur.

Slovensko bude na zimnej univerziáde reprezentovať náš 96-členný tím športovcov a členov realizačných zložiek. Zastúpenie budeme mať v ôsmich športových odvetviach, konkrétne v alpskom lyžovaní, behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, biatlone, hokeji, snoubordingu, akrobatickom lyžovaní a krasokorčuľovaní. Slovensko počas podujatia navštívi celkovo 465 športovcov z 34 krajín.

Tak, ako býva zvykom na olympijských hrách, aj univerziádu odštartuje otvárací ceremoniál. Naplánovaný je na zajtra o 18.00 h na Štrbskom plese. „Na otváracom ceremoniáli očakávame návštevnosť zhruba 6 až 8-tisíc ľudí. Bude to približne dvojhodinové podujatie, ktoré bude obsahovať všetky potrebné veci ako vztýčenie vlajky a zahratie hymien, ale obohatí ho aj približne hodinový kultúrny program, počas ktorého chceme predstaviť krásy Slovenska a ukázať ľuďom, čo tu všetko máme.“

zdroj: tasr.sk

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre

Zanechajte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *